- Jak składać koszulki, żeby się nie pogniotły?
- Metody składania koszulek
- Klasycznie
- W rulon
- Metodą KonMari
- Na dwa
- Jak złożyć t-shirt w 3 sekundy?
- Składanie koszulek do szafy - którą metodą zajmują najmniej miejsca?
Jak składać koszulki, żeby się nie pogniotły?
Koszulka, jako jeden z podstawowych elementów codziennego ubioru, musi dobrze wyglądać. Oprócz tego, że musimy dopasować ją do pozostałych elementów naszego ubioru pod kątem koloru czy wzoru, ważne by jej prezencja była nienaganna. Dbanie o ten istotny element ubioru miejskiego zaczyna się od regularnego prania w odpowiednio dobranych parametrach oraz prasowania. Następnie dość istotnym etapem jest odpowiednie składanie koszulek i przechowywanie ich w szafie, by w odpowiednim momencie być przygotowanym na szybkie wyjście z domu w idealnie dopracowanej stylówce. Poniżej znajdziesz kilka tipów prosto ze świata streetwearu, by Twoja koszulka zawsze wyglądała idealnie!
Metody składania koszulek
Składanie koszulek na pozór wydaje się być dość prostą i szybką w wykonaniu czynnością, jednak niejednemu z nas sprawia ona sporo trudności. Do składania koszulek nie potrzebujesz żadnych nadprzyrodzonych zdolności czy urządzeń, które zrobią to za Ciebie. Takie rozwiązanie sprawdza się podczas procesu masowej produkcji koszulek z nadrukiem, ale nie na nasz prywatny użytek. Wystarczą dwie dłonie, odrobina zapału i trochę zdolności manualnych, by składać koszulki na kilka różnych sposobów, dostosowanych do warunków w mieszkaniu. Co więcej, zaprezentowane przez nas techniki składania koszulek będziesz mógł wykorzystać zarówno do koszulki dziecięcej jak i damskiej koszulki oversize. Męska koszulka polo z własnym nadrukiem również może zostać złożona za pomocą jednego z niżej zaproponowanych sposobów - z tym nie ma najmniejszego problemu.
W dalszej części wpisu poznasz różne metody oraz techniki, dzięki którym raz na zawsze zapomnisz o problemach ze składaniem koszulek. Stosując się do naszych porad zyskasz pewność, że Twój codzienny outfit będzie Twoim znakiem rozpoznawczym.
Klasycznie
Na pierwszy ogień omówimy sobie metodę składania koszulek, którą nazywamy klasyczną. Znana jest ze wszystkich sieciówek w galeriach handlowych oraz zna je każda porządna gospodyni domowa, która dba o ubrania domowników. Nie ma nic prostszego, a przekonasz się o tym za chwilę. Składanie koszulek metodą klasyczną polega na tym, że kładziemy naszą koszulkę na płasko, przodem do spodu. Następnie wyrównujemy powierzchnię koszulki tak, by nigdzie nie było zagnieceń na materiale. Kolejną czynnością jest złożenie koszulki po bokach na ok. ¼ szerokości wraz z rękawami do środka, w taki sposób, żeby uzyskać prostokąt od wysokości ramion do dolnej krawędzi koszulki. To działanie powielasz na obu bokach koszulki. Następnie powstały prostokąt zawijasz od dołu na ⅓ wysokości, kolejnie na pół. Tak złożony w kwadrat materiał, wystarczy obrócić na drugą stronę, by otrzymać idealnie złożoną w kosteczkę koszulkę. Prawda, że to proste? Kolejny akapit poświęcimy na metodę rulona, która jest równie efektywna, co klasyczna,
W rulon
Wspomniana już wcześniej metoda “w rulon” jest jedną z podstawowych alternatyw dla metody klasycznej, i ją również możemy spotkać w wielu sklepach sieciowych na ekspozycjach produktów. Ten sposób najlepiej sprawdzi się podczas pakowania bagażu na wyjazd lub gdy miejsce w Twoich szufladach jest dość ograniczone. Korzystając z tej metody możesz znacząco ograniczyć miejsce, które będą zajmowały Twoje koszulki po złożeniu. Zaczynamy tak naprawdę od klasycznej pozycji wyjściowej, czyli kładziemy koszulkę na płasko, przodem do spodu i wygładzamy materiał z zagnieceń. Drugi krok jest również analogiczny jak w metodzie klasycznej, czyli rozłożoną koszulkę na płasko składamy po bokach do ¼ szerokości wraz z rękawem, by otrzymać prostą linię od ramienia do dolnej części koszulki, czyli prostokąt. Szerokość składania boków jest tutaj tak naprawdę umowna, gdyż zależy to wszystko od tego, jaką szerokość rulonu chcesz uzyskać. Kolejnym, już ostatnim krokiem, jest zwinięcie koszulki złożonej w prostokąt, w formę rulonu i odłożenie jej do szuflady lub na półkę w garderobie. Gotowe!
Metodą KonMari
Dla wielu z nas ta metoda może wydawać się obca. Stawiam dobre piwo, że praktycznie nikt z was o niej nigdy nie słyszał, ale może praktykował i nie wiedział, że to jest właśnie ta metoda składania koszulek. Jak złożyć koszulkę metodą autorki książki “Magia sprzątania w praktyce”, od której imienia i nazwiska pochodzi nazwa tej autorskiej techniki? Marie Kondo, bo o niej tutaj mowa, zaproponowała technikę składania koszulki w małe i płaskie prostokąty, które następnie można postawić pionowo w szufladzie. Dzięki temu szybki dostęp do koszulek w szufladzie stanie się o wiele prostszy, a co więcej, uda się dzięki temu zaoszczędzić masę miejsca na kolejne, wyjątkowe elementy codziennej garderoby. Sama technika jest bardzo podobna do metody “w rulon”, z jedną różnicą. Mianowicie w momencie złożenia koszulki po bokach i otrzymaniu prostokąta, nie zwijamy koszulki w rulon, tylko składamy ją do ⅔ wysokości, a następnie zgiętą część składamy jeszcze raz na pół i przykrywamy pozostałą częścią koszulki, tak aby można było ją postawić w pionie. Może i brzmi to skomplikowanie, ale uwierzcie mi, że jest to banalnie prosta technika i poradzi sobie z nią każdy. Może to odpowiedni czas, by jej spróbować we własnej garderobie?
Na dwa
Istnieje jeszcze jedna metoda składania koszulek, która stanowi chyba najszybszy sposób złożenia t-shirtu w sposób pozwalający na umieszczenie go w szafie. Mam tutaj na myśli metodę “na dwa”, czyli prosty, sprawdzony sposób na moment, w którym się nam bardzo spieszy i nie mamy czasu na zbyt dokładne wykonanie tej czynności. Niebywałą zaletą tej metody jest fakt, iż możesz wykonać tą czynność w powietrzu! A więc, jak składać t-shirt metodą “na dwa”? Jeżeli masz do dyspozycji stół lub deskę do prasowania, to rozłóż koszulkę na płasko, a następnie złóż ją na pół, łącząc ze sobą rękawy. Następnie musisz schować rękawy pod spód i jednocześnie złożyć powstały kawałek materiału na pół względem jej długości. Jest to zdecydowanie najszybsza z zaprezentowanych i omówionych przez nas metod składania koszulek. Polecamy jednak wypróbować wszystkie i indywidualnie wybrać tą, która spełnia wszystkie Wasze wymagania co do trzymania porządku w szafie z ciuchami.
Jak złożyć t-shirt w 3 sekundy?
Aby dobrze zrozumieć sposób składania koszulek w 3 sekundy, trzeba sobie go dobrze zwizualizować. Wyobraź sobie, że masz koszulkę leżącą na płasko, tak jak w przypadku pozostałych metod składania koszulek. Na koszulce musisz wyobrazić sobie 2 linie: jedną poziomą pośrodku koszulki, i drugą pionową w ⅓ szerokości koszulki. Następnie musisz wyznaczyć sobie 3 punkty: 1 - w miejscu przecięcia się linii, 2 - na dole linii pionowej, 3 - przy dekolcie na linii pionowej. Późniejsze etapy wyglądają tak, że chwytasz koszulkę w punkcie 1 oraz 2. Następnie przekładasz materiał z punktu 2 do 3 (z samego dołu do samej góry), jednocześnie nie zmieniając położenia drugiej ręki, która cały czas trzyma punkt 1. Następnie energicznie podnieś koszulkę, strzep i połóż. Złóż jeszcze raz na pół i gotowe! Brzmi może trochę skomplikowanie, ale jeżeli już dobrze opanujesz i zwizualizujesz sobie tą metodę, składanie koszulek będzie szło jak z płatka!
Składanie koszulek do szafy - którą metodą zajmują najmniej miejsca?
Powyżej przedstawiliśmy wam tak naprawdę 5 podstawowych metod składania koszulek do szafy, dzięki którym możecie maksymalnie usprawnić ten proces i utrzymać idealny porządek w szafie czy szufladzie. Wybór odpowiedniej metody zależy oczywiście od indywidualnych preferencji, na które składają się ilość czasu, zdolności manualne, czy pojemność garderoby. Jednak, która z metod, które opisaliśmy w tym artykule pozwala na najbardziej optymalne wykorzystanie powierzchni w szafie? Naszym skromnym zdaniem, metoda “na rulon” jest prosta, łatwa, szybka w wykonaniu oraz pozwala na ogromne oszczędności w miejscu. Wykorzystać ją można również podczas wyjazdów na wczasy, by móc zabrać ze sobą kilka ciuchów więcej. Jej zalet jest naprawdę sporo, ale radzimy przekonać się o nich na własnej skórze, a bardziej na własnej koszulce, gdyż tylko praktyka w tej kwestii, pozwoli Tobie na odpowiedzenie sobie na pytanie, która z powyższych metod jest najlepsza ;)